Vue.js Nedir? Yazı Dizimiz Başlıyor.

Vue.js hakkında hayatınızı kolaylaştıracak yazılar paylaşmaktan vazgeçip, Vue.js hakkında öğrendiğim her şeyi blogumda yazmaya karar verdim. Bu Vue.js pekiştirip daha iyi öğrenmemi sağlayacağı gibi, bir çok kişiyede faydalı olacağını düşünüyorum.

Vue.js tarihine kısaca değinecek olursak, 2014 yılında bağımsız bir yazılımcı olan Evan You tarafından geliştirilmeye başlamıştır. Evan You takip etmenizi mutlaka öneririm. Takip etmek için Twitter ve Medium sitelerini kullanmanız gerekmektedir. Kendi bloğunda herhangi bir şey paylaşmamaktadır. Ayrıca bir çok projesini GitHub üzerinden ulaşabilirsiniz. Tabi ki Vue.js resmi sitesi ise https://vuejs.org/‘dur. Biraz araştırma ile Vue.js gönül vermiş bir çok blog, twitter ve medium hesabı bulabilirsiniz.

Vue.js nedir?

Vue.js progressive bir javascript çatısıdır. Progressive olmasının en büyük nedenleri ise çok hızlı, güvenli ve dikkat çekici özellikleri olmasıdır. Native bir uygulama deneyimi yaşattığı gibi, performansta vaat etmektedir.

Vue.js yapısı küçük kütüphane (lightweight) olsa da küçük projelerinizden en büyük projelerinizde kadar güvenlikle kullanabilirsiniz.

Peki neden Vue.js kullanmalıyım?

React veya Angular kütüphanelerine aşikar olan Vue.js kolaylıkla adapte olabilirler. Vue.js geliştirilirken, yaratıcıları React ve Angular en güzel özelliklerini harmanlamasıdır.

Vue.js projelerinize kolaylıkla adapte edebileceğiniz gibi, kolay ve hızlı öğrenebilirsiniz. Küçük, açık kaynak ve ücretsiz bir kütüphanedir. React ve Angular gibi reactivity yapısı vardır. İhtiyaç duyduğunuz tüm özellikleri plug-in ile eklenebilir. Virtual Dom sayesinde daha yüksek performans sağlamaktadır. Kendi compenentlerinizi geliştirerek çok daha modüler uygulamalar geliştirebilirsiniz. Ayrıca Chrome için geliştirilmiş developer eklentisi bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir