Flutter Shared Preferences – Uygulama Ayarlarını veya Kullanıcı Tercihlerimi Nasıl Saklarım

Flutter uygulamasında kullanıcı ve uygulama tercihlerini uygulamayı kapatsak dahi key/value şeklinde saklayabileceğimiz Shared Preferences’den bahsedeceğiz. Flutter ile mobil uygulama geliştirme konusunda başlangıç seviyesinde bir konudur.

Shared Preferences kayıt ettiğimiz verileri dosya sisteminde XML formatında saklar. Bu XML dosyası uygulamaya özeldir ve uygulamayı kaldırdığımızda veya uygulama verilerini temizlediğimizde kaybolur.

Eğer saklamak istediğiniz veriler çok büyük değilse Shared Preferences kullanmak basit ve kolaylıkla geliştirilebilir bir tercih olacaktır. Eğer daha büyük veriler saklamak isterseniz SQFLite bakmanızı öneririm.

Shared Preferences hakkında tüm belgelere ulaşmak isterseniz, Flutter paketleri deposunda bulabilirsiniz.

Shared Preferences saklamak istediğiniz verileri int, string, bool, double ve stringList şeklinde saklamanıza olanak sağlamaktadır. Bunun için size getString, setString, getInt, setInt gibi methodlar sağlamaktadır.

Biraz Pratik Yapalım

İlk önce pubspec.yaml dosyamıza paketimizi ekleyip flutter pub get komutunu çalıştırıyoruz.

Ekleme ve silme methodlarımız için bir class oluşturuyoruz ve uygulama içinde bu methodları çağırarak sakladığımız veriler üzerinde işlem yapabiliyoruz.

Gördüğünüz gibi bu paketi oldukça kolaydır.

Paylaştığım örnekler geliştirilebilir. Mesela her methodda instance çağırmak yerine construct method ekleyip bir kere oluşmasını sağlayabilirsiniz.

Ayrıca ilk defa Shared Preferences kullandığımda geliştirme ortamımdaki sorunlardan dolayı kayıt edip, okuma yapamamıştım. Bununla ilgili bir çok problemin çözümünü Google ve Stackoverflow’da bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir